Toner Dolumu Nedir ?

Toner Dolumu Nedir ?

Lazer yazıcılar iki farklı toner sistemiyle çalışmaktadır, bunlardan ilki yazıcı kartuşu ile drum adı verilen görüntü tamburu olarak bilinen parçaların birbirinden bağımsız olarak kullanıldığı yazıcılardır.
Bu model laser yazıcılarda toner kartuşu yalnızca içinde bulunan ve mürekkep kartuşu kullanan yazıcılarda yazdırmayı sağlayan mürekkep yerine kullanılan siyah veya renkli tozu taşımaya yarar.
Baskı işlemini drum ünitesi yaptığından yazıcı kartuşunun tek görevi kaset içinde yer alan tozun gerektiği kadar drum ünitesine aktarılmasından ibarettir.


Dolum yapılması en riskli grup içinde yer alan bu tip yazıcılarda kullanılan hatalı toner tozu drum ünitesine zarar vereceğinden bu tip yazıcılarda doldurma yapılması yerine muadil ürün tercih edilmesi çok daha güvenlidir.
İkinci sistemle çalışan lazer yazıcı kartuşları ise tümleşik yapıya sahip kartuş kullanmaktadır, Drum ünitesi kaset kartuş ile birleşik yapıdadır.
Bu tip yazıcı toneri kullanıldığı durumlarda dolum yapılması uygun olmakla beraber, sadece kaset tankı içine toz doldurulması kalitesiz baskı alınması yanında yazıcıya zarar vermektedir.